Blog
Prosto z bloga pp.mediologia.pl
Piotr Piętak
Piotr Piętak pisarz i publicysta
39 obserwujących 1659 notek 2639209 odsłon
Piotr Piętak, 18 czerwca 2017 r.

Batalia o Polskę

770 18 0 A A A

Trwa batalia o Polskę. Podkreślam słowo „batalia” – w swoim czasie aktualny senator PiS J. Jackowski napisał dwie książki pt. „Bitwa o Polskę” i „Bitwa o prawdę” – słowo „bitwa” kojarzy się z wojną, trupami i nieprzezwyciężonym antagonizmem między stronami konfliktu, który może być rozstrzygnięty tylko na polu bitwy. Słowo „batalia” – oprócz kontekstu wojskowego, bo nikt nie neguje, że taki istnieje – ma głownie znaczenie kulturowe. W Polsce liczni przedstawiciele literatury i sztuki prowadzili batalie cywilizacyjne, ot np. Boya i Słonimskiego batalia o świadome macierzyństwo, albo polemiki A. Sandauera po 1956 roku z byłymi stalinowcami, którzy nagle stali się demokratami (socjalistycznymi rzecz jasna).

Słowo „batalia” zakłada wymianę argumentów z przeciwnikami, jest polemiką, jest wiarą, że obie strony mogą w trakcie dyskusji zmienić częściowo zdanie, słowo „batalia” zawiera w sobie ideowy korzeń demokracji jakim jest kompromis. „Bitwa” kończy się porażką jednej ze stron i jest prowadzona przy pomocy środków fizycznych i prawnych. Bitwa wyklucza kompromis. Bitwa jest zaprzeczeniem demokracji. Tytuły książek J. Jackowskiego wiernie oddają światopogląd aktualnego obozu władzy. PiS  prowadzi nieubłaganą bitwę o Polskę. Bitwa wyklucza polemikę, dyskusję, wymianę argumentów. Jak zmienić bitwę w batalię jeżeli wszystkie podstawowe pojęcia przez obie strony konfliktu są różnie definiowane?

Dla zwolenników PiS – dokładnie tak samo jak dla wczesnego Dmowskiego z lat 1900 -1904 – najwyższą wartością, dodajmy wartością bezdyskusyjną jest naród i jego dobro. Dla przeciwników PiS najwyższą wartością jest Bóg. Dla wczesnej endecji Naród jest Bogiem. Aktualnie duża grupa Polaków wyznaje światopogląd wczesnej endecji; nauki Jezusa Chrystusa są niczym w porównaniu z dobrem narodu. Oczywiście każdy zwolennik PiS z tym poglądem się nie zgadza, ale fakt pozostaje faktem – propaganda PiS –u i jego przywódców przeciwko uchodźcom i emigrantom, manipulowanie strachem jest głęboko niechrześcijańskie. Jest zaparciem się słów Jezusa Chrystusa. Jest zaparciem się esencji naszej wiary skodyfikowanej w Biblii. Abraham był emigrantem. Jezus Chrystus mówił wprost, że nie ma ojczyzny. Wszyscy jesteśmy emigrantami na tej ziemi. Wszyscy ci, którzy czują się chrześcijanami. Kim są ci, którzy chodzą do Kościoła, biorą udział w mszy, przekazują sobie znak pokoju i jednocześnie zieją nienawiścią do Murzynów i Arabów?

Piotr Piętak 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • A. Macierewicz był moim wieloletnim kolegą, działaliśmy współnie, stąd dedykacja miły...
  • Stoją nie stali.
  • Prawdziwy Polak - to nowo-mowa orwellowsko-pisowska. Polakiem się jest. Złym. Dobrym Głupim....

Tagi

Tematy w dziale Polityka