Blog
Prosto z bloga pp.mediologia.pl
Piotr Piętak
Piotr Piętak pisarz i publicysta
39 obserwujących 1659 notek 2639203 odsłony
Piotr Piętak, 2 czerwca 2017 r.

Mały "Michnik" - wielkie kłamstwa

1051 14 0 A A A

Pan Jan Śniadecki opublikował na salonie24 tekst pod tytułem „Dlaczego podziwiam Adama Michnika” w którym stwierdza, że to właśnie autorowi „Kościoła, lewicy, dialog” zawdzięczamy to, „co najlepsze w historii ostatnich 30 lat – wejście do Unii i NATO oraz szybki wzrost gospodarczy.”. Już ta pierwsza opinia oparta na kompletnej nieznajomości historii III Rzeczpospolitej, dowodzi, że autor jest intelektualną ofiarą propagandy „Gazety Wyborczej”, której ideologia otumania łatwo umysły ludzi kierujących się w swoich „analizach” emocjami i niewiedzą, wręcz szokującą. Jeżeli zabiera się głos w sprawach publicznych, jeżeli wyrokuje się głosem nie znoszącym sprzeciwu (przypominającym do złudzenia brednie A. Michnika) zdecydowane wyroki – to jednak trzeba coś na temat historii III Rzeczpospolitej i historii ruchu oporu w PRL coś wiedzieć.

Nie pisałbym tego, gdyby nie kategoryczny ton wywodów pana Jana Śniadeckiego opartych na lekturze dwóch wywiadów jakich udzielił J. Kaczyński. Autor tekstu „Dlaczego podziwiam Adama Michnika” napisał, że to jemu właśnie zawdzięczamy wstąpienie do NATO. Nieprawda. Cała klasa polityczna III Rzeczpospolitej robiła wszystko co mogła by Sojusz Północno Atlantycki przyjął Polskę w swoje szeregi jak najszybciej, więcej to właśnie politycy prawicowi a przede wszystkim premier Olszewski podjął pierwsze zdecydowane kroki w tym kierunku. Przystąpienie do NATO zawdzięczamy premierowi Olszewskiemu i jego doradcy Z. Najderowi, a nie Michnikowi. To oni podjęli rozmowy z sekretarzem generalny Sojuszu Manfredem Woernerem o przystąpieniu Polski do NATO w 1992 roku.

Czy Jan Śniadecki zapomniał, że  w czasie rządów koalicji centro-prawicowej w 1992, L. Wałęsa propagował utworzenie NATO-bis i EWG-bis, co niezwykle utrudniało polskim politykom wszelkie negocjacje z partnerami zachodnimi o przystąpienie Polski właśnie do NATO? Nie,  nie zapomniał, on o tym po prostu nie wie. Jan Śniadecki pisze, że gdyby J. Kaczyński „już wtedy chciał przeprowadzać swoje „reformy” zapewne nigdy nie znaleźlibyśmy się w Unii. Mielibyśmy tyranie narodu, budowaną na pogardzie dla mniejszości i wolności obywatelskich.”. W tym zdaniu kryje się elementarny błąd metodologiczny polegający na tym , że autor projektuje przeszłość na podstawie teraźniejszości. Rzutuje J. Kaczyńskiego i jego reformy z 2015 roku w przełom lat 80 –tych i 90 –tych XX wieku.

Każdy kto zna elementarz polityczny III Rzeczpospolitej wie, że to bzdura, ponieważ Porozumienie Centrum, któremu przewodził aktualny prezes PiS było najzaciętszym wrogiem ZCHN – u, którego wiceprezesem był A. Macierewicz. Każdy powinien wiedzieć, że J. Kaczyński powiedział wtedy wiekopomne zdanie: „skutecznym narzędziem do dechrystianizacji Polski jest ZCHN”. W tym wypadku jednak Jan Śniadecki nie uległ ideologii A. Michnika, lecz kłamliwej propagandzie zwolenników PiS, którzy twierdzą, że prezes zawsze mówił to co mówi, zawsze był wielki i nieskazitelny i nigdy nie zmieniał poglądów. Jan Śniadecki jest ofiarą ideologii A. Michnika i ideologii PiS- u ukształtowanej od 2003 roku. Jest więźniem kłamstw, stąd tekst, który jest po prostu kompromitujący.


Piotr Piętak

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • A. Macierewicz był moim wieloletnim kolegą, działaliśmy współnie, stąd dedykacja miły...
  • Stoją nie stali.
  • Prawdziwy Polak - to nowo-mowa orwellowsko-pisowska. Polakiem się jest. Złym. Dobrym Głupim....

Tagi

Tematy w dziale Polityka