Blog
Prosto z bloga pp.mediologia.pl
Piotr Piętak
Piotr Piętak pisarz i publicysta
39 obserwujących 1659 notek 2639203 odsłony
Piotr Piętak, 19 maja 2017 r.

W niewoli "wolności" Michnika - Kaczyńskiego

972 25 0 A A A

W ciągu mijającego tygodnia czołowi politycy PiS wyłożyli (nareszcie) karty na stół i publicznie powiedzieli co rozumieją pod słowem „wolność”. Najpierw J. Kaczyński stwierdził, że „wolnością jest poczucie, że żyje się w kraju, który się rozwija”, następnie premier B. Szydło doprecyzowała odkrycie filozoficzne prezesa stwierdzając, że „właśnie na tym polega wolność – że ludzie mają pracę, mają dobre, godne wynagrodzenia, mogą decydować o swojej przyszłości, przyszłości swoich rodzin – to jest właśnie prawdziwa wolność”. M. Szułdrzyński redaktor „Rzeczpospolitej” zauważył, że „sytuacja, w której dwóch najważniejszych polityków w obozie władzy stawia znak równości pomiędzy wolnością a dobrobytem oznacza, że nie możemy tutaj mówić o przypadku.”. Nie możemy.


Dla PiS –u wolność to dobrobyt.  Redefiniując pojęcie wolności w duchu komunizmu politycy PiS odwołują się do głęboko zakorzenionego przekonania ludzi wychowanych w PRL dla których wolność jest tylko poczuciem materialnego bezpieczeństwa. Redefiniując pojęcie wolności B. Szydło i J. Kaczyński resowietyzują polskie społeczeństwo. J. Tischner analizując filozofię komunizmu stwierdził, że


„marksizm dokonuje/…/ głębokiej operacji na nadziejach człowieka. W wyniku operacji ustala się nowy horyzont etyczny dla ludzkości. Granicą tego horyzontu jest ziemia – terra./…/. Człowiek ma panować nad ziemią, nad jej żywiołami i nad społecznymi siłami wytwórczymi. Dzięki temu panowaniu wyzwolone zostaną zarówno z materii  jak z samego człowieka, nowe, nieprzewidziane energie.”.


Dokładnie tak samo myśli J. Kaczyński i B. Szydło, dla nich wolność kryje się w materialnym zniewoleniu człowieka. Krytykując zachód za nadmierną konsumpcję przywódcy PiS są w gruncie rzeczy jego namiętnymi wyznawcami. Na pytanie – czy człowiek żyje tylko samym chlebem- politycy PiS odpowiadają bez wahania; tak. Człowiek to tylko materia. Szydło i Kaczyński nie mówią – tak jak np. klasycy liberalizmu - ,że dobrobyt jest warunkiem wolności. M. Szułdrzyński słusznie zauważył, że przywódcy PiS wolność utożsamiają wprost z dobrobytem co jest sprzeczne nie tylko z liberalizmem ale także ze społeczną doktryną Kościoła Katolickiego.


Dlaczego przywódcy PiS niszczą pojęcie wolności? Moim zdaniem ta definicja – szokująca z każdego punktu widzenia - jest reakcją na ideologię wolności kultywowaną przez klasę panującą III Rzeczpospolitej, której ideologiem był A. Michnik. Jak definiował wolność ideolog III Rzeczpospolitej? W książce pt.”Między panem i plebanem” wydanej w 1993 roku A. Michnik i ks. J. Tischner dyskutują o historii PRL i transformacji. Pytania zadaje im red. J. Żakowski, który w rozdziale o wolności, pyta Michnika wręcz, cytuje:


„A. Michnik – A co to jest iluzja wolności? Ja nic takiego nie znam

J. Żakowski – Ja ci powiem, co to jest iluzja wolności w Polsce w roku 1994 albo 1993. Mieszkasz w Mielcu. Nie masz pracy, twoja żona nie ma pracy, skończył się wam zasiłek, wyłączyli wam prąd, zaraz was będą eksmitowali, goni was komornik i nie masz cienia szansy na znalezienie żadnej roboty w promieniu 50 czy 100 kilometrów…

A. Michnik: Masz wolność, więc możesz się z tego Mielca wynieść. Możesz pojechać do Krakowa i tam dostać pracę.

J. Żakowski – Właśnie, że nie możesz: nie masz na bilet, nie masz gdzie mieszkać w Krakowie. /…/. To nie jest wolność.

A. Michnik: Jakbym słyszał Bieruta /…/ możesz ukraść pieniądze i jechać, gdzie ci się podoba.”.


Wystarczy. Ta ideologia gloryfikująca złodziejstwo jako fundament wolności, ta postawa A. Michnika w której wyraża się pogarda dla każdego komu się nie udało znalazła w końcu swoją odpowiedź w definicji wolności sformułowanej przez przywódców PiS.  W obu przypadkach mamy do czynienia z reakcja tubylców na zjawisko nieznane i niezrozumiałe. W obu przypadkach wolność zmienia się w niewolę.

Piotr Piętak 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • A. Macierewicz był moim wieloletnim kolegą, działaliśmy współnie, stąd dedykacja miły...
  • Stoją nie stali.
  • Prawdziwy Polak - to nowo-mowa orwellowsko-pisowska. Polakiem się jest. Złym. Dobrym Głupim....

Tagi

Tematy w dziale Polityka