Blog
Prosto z bloga pp.mediologia.pl
Piotr Piętak
Piotr Piętak pisarz i publicysta
39 obserwujących 1659 notek 2639203 odsłony
Piotr Piętak, 3 maja 2017 r.

Demokracja bez prawa zmienia się w swoje przeciwieństwo.

560 43 0 A A A

Pan Jan Mak w tekście pod wymownym tytułem „3 maja obóz zdrajców przeciwko obozowi patriotów” zamieszczonym na salon24 stwierdza, że prezydent A. Duda został wybrany demokratycznych wyborach i rząd PiS został utworzony wskutek demokratycznych wyborów i oto według autora tekstu Zachód nie akceptuje woli suwerena i ośmiela się krytykować premier Szydło i prezesa J. Kaczyńskiego. Jan Mak stwierdza cytuję: „I oto z Zachodu płyną pouczenia i połajanki pod adresem nowego rządu. Demokratyczny wybór w Polsce nie jest szanowany przez niektórych zachodnich polityków. Uważają oni, że Polacy nie dojrzeli do demokracji. Że są gorszymi Europejczykami.”.

Nieprawda, zachodni politycy nie krytykują Polaków tylko sposób sprawowania władzy przez rząd PiS. Demokracja według nich i według tych myślicieli, którzy stworzyli jej ideowe fundamenty może zmienić się w dyktaturę większości nad mniejszością, jeżeli ci którzy wygrywają wybory nie będą przestrzegali obowiązującego prawa i jeżeli będą go zmieniali w imię własnych partyjnych interesów. Demokracja bez prawa zmienia się w swoje przeciwieństwo.


Tego obawiają się zachodni politycy – być może się mylą, być może nie mają racji, ale proszę w imię właśnie demokracji, nie kłamać.
Od momentu przyjęcia władzy na jesieni 2015 roku, dyskurs partii rządzącej był jasny i klarowny: chcemy wprowadzić radykalne reformy a do tego potrzebna jest silna władza wykonawcza i władza sądownicza, która będzie sprzyjała naszym planom a przynajmniej im nie przeszkadzała. Logika tej politycznej filozofii jest nadal głoszona i została w 100% zrealizowana. Trybunał Konstytucyjny został ubezwłasnowolniony a jego autorytet prawny jest w tej chwili bliski zeru. Nie wiemy jak TK będzie pracował, wiemy tylko, że ośmiu z 15 sędziów to marionetki PiS.

Być może niektórzy sędziowie będą kierowali się w swojej pracy nie tylko interesem partii rządzącej, ale także etyka zawodową, lecz o tym dowiemy się za jakiś czas. Wiemy z historii, że proces wzmacniania władzy wykonawczej zawsze doprowadzał do ograniczania demokracji i praw ludu. Ten proces jest niezależny od osobistych przekonań przywódców ugrupowania rządzącego, którzy mogą być osobiście autentycznymi demokratami, ale mechanizm radykalnego wzmacniania władzy wykonawczej i ustawodawczej nieuchronnie zmienia ich w autokratów. Mamy więc, z jednej strony rząd którego naczelnym celem jest sprawowanie władzy bez kontroli prawnej co narusza podstawowe zasady demokracji, z drugiej zaś społeczeństwo w którym królują ideały demokratyczne i które udowodniło, że demokracja jest dla niego najważniejsza.

Mamy także niezbite dowody, że najważniejsze podstawy prawne funkcjonowania demokracji w III Rzeczpospolitej były do jesieni 2015 roku przestrzegane. Dowodem na to są wyniki wyborów i przejęcie władzy przez PiS. Przed wyborami PiS rozpętał histeryczną kampanię, że wybory w III Rzeczpospolitej sa fałszowane, że demokracja w Polsce nie funkcjonuje. Wyniki wyborów zadały kłam tej propagandzie. Demokracja w Polsce funkcjonowała i jest w tej chwili ograniczana przez ludzi, którzy dzięki niej zdobyli władzę.  Tak więc zachodni politycy obawiają się czegoś najnormalniejszego w świecie – rządu nie kontrolowanego przez niezależne od niego prawo. Prosiłbym propagandzistów PiS –u o zachowanie minimum uczciwości intelektualnej.

Piotr Piętak 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • A. Macierewicz był moim wieloletnim kolegą, działaliśmy współnie, stąd dedykacja miły...
  • Stoją nie stali.
  • Prawdziwy Polak - to nowo-mowa orwellowsko-pisowska. Polakiem się jest. Złym. Dobrym Głupim....

Tagi

Tematy w dziale Polityka